Wypożyczenie samochodu w Europie

Wyjeżdżając na zagraniczny urlop warto zastanowić się nad opcją wynajmu samochodu, którym po przylocie do danego kraju, będziemy mogli się swobodnie przemieszczać. Nie jesteśmy wtedy uzależnieni od masowych środków transportu. Możemy podróżować wygodnie i odwiedzać różne mniej lub bardziej odległe zakątki odwiedzanego kraju.

Niemiecki automobilklub ADAC dokonał analizy kosztów wynajmu samochodu w Europie. Brał on pod uwagę kryteria takie jak cena wynajmu, ale również koszty akcesoriów dodatkowych takich jak lodówka turystyczna, nawigacja czy fotelik dla dziecka. Analiza była wykonana w następujących krajach: Turcja, Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Portugalia, Włochy, Francja i Wielka Brytania. Do testów wybrano ten sam typ samochodu – Volkswagen Golf . Rozpiętość cen była bardzo duża. Koszty kształtowały się od 43 do 130 euro za dobę.

Atrakcyjne położenie odwiedzanego miejsca miało spory wpływ na cenę. Miasto oferujące najdroższy wynajem samochodu to francuskie La Rochelle, położone nad wybrzeżem Atlantyku . Tam koszt wyniósł 130 euro za 24 godziny. Najniższe ceny były natomiast w tureckim Marmaris, gdzie dobowa stawka za wypożyczenie auta to 42,77 euro.
Dosyć spore zróżnicowanie było widoczne przy zamawianiu opcji dodatkowych. W większości wypożyczalni fotelik dla dziecka był dodawany gratis, podczas gdy w pojedynczych przypadkach jego koszt to nawet 46 euro. Podobnie wyglądała sprawa nawigacji samochodowej – kilka firm dodawało ją w wyposażeniu standardowym, a inne naliczały za nią nawet 30 euro opłaty. Najdroższą opcją dodatkową okazała się możliwość prowadzanie samochodu przez więcej niż jedną osobę. Ta oferta kosztowała do 60 euro.

Pomimo tego, że wynajem samochodu jest stosunkowo drogi, to warto się zastanowić nad taką formą transportu. Należy pamiętać o tym, że podróżując własnym samochodem ponosimy dodatkowe koszty, takie jak ubezpieczanie zagraniczne, opłaty parkingowe i inne. Oczywiście jeśli odpowiednio wcześniej dokonamy małego rozeznania w ofercie wypożyczalni w danym regionie to mamy możliwość znalezienia tańszej oferty.

Kategoria: Artykuły
  1. Jak dla mnie wypożyczony samochód to najwygodniejszy i najtańszy środek transportu (pod warunkiem kompletu pasażerów w aucie). Oszczędzamy czas, swoje plecy i możemy dojechać tam gdzie autobusy czy pociągi nie docierają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *