Wady i zalety sprzęgła dwumasowego w naszym samochodzie

Sprzęgła dwumasowe sukcesywnie zastępują klasyczne rozwiązania w nowoczesnych samochodach. Wynika to z charakterystyki pracy silników o dużych mocach, a także oczekiwań kierowców związanych z komfortem jazdy. Popularna dwumasa pozwala skutecznie obniżyć ilość wibracji przenoszonych na nadwozie, a co za tym idzie zwiększyć wygodę. Jakie są inne wady i zalety tego rozwiązania? Zapraszamy do naszego artykułu!

Sklep ze sprzęgłami

Zalety sprzęgła dwumasowego w samochodach osobowych

Do podstawowych zalet wykorzystania technologii sprzęgła dwumasowego w samochodach osobowych możemy zaliczyć m.in. zmniejszenie ilości wibracji przedostających się do wnętrza samochodu, a także zredukowanie hałasów. Ma to istotny wpływ na komfort jazdy i sprawia, że pojazd jest bardziej przyjazny dla pasażerów. Początkowo sprzęgła tego typu stosowane były tylko w silnikach o dużej pojemności, głównie jednostkach diesla. Generowały one uciążliwe dźwięki oraz wibracje.

Wady sprzęgła dwumasowego w samochodach osobowych

Największymi wadami tego rozwiązania są awaryjność oraz wysokie koszty wymiany lub serwisowania. Kompletny zestaw sprzęgła dwumasowego jest bardzo złożony, a co za tym idzie drogi. Ceny kształtują się w granicach kilku tysięcy złotych, nawet w wypadku starszych modeli przez co wielu kierowców uważa taki zakup za nieopłacalny. Nieumiejętne wykorzystanie sprzęgła może prowadzić do jego przedwczesnego uszkodzenia. Decydując się na wymianę zawsze warto kupić cały zestaw, ponieważ żywotność poszczególnych elementów wchodzących w skład zestawów jest do siebie bardzo zbliżona. Jeśli jeden element został uszkodzony, oznacza to że prawdopodobnie w krótkim czasie będzie konieczna wymiana pozostałych części.

Jedno i drugie rozwiązanie ma szereg wad oraz zalet. Dla kierowców powinno być ważne zadbanie o sprawność podzespołu, który znajduje się w jego samochodzie. Żywotność takich podzespołów w znacznym stopniu zależy od stylu naszej jazdy. Niezależnie jaki typ sprzęgła posiadamy w swoim samochodzie, zawsze powinniśmy obsługiwać je w możliwie najbardziej płynny sposób, bez zbędnych zrywów oraz szarpnięć. W razie uszkodzenia naszego sprzęgła unikajmy tanich zamienników słabej jakości, które mogą sprawić nam wiele kłopotów. W wypadku wymiany kompletu lub któregoś z podzespołów koszty pracy mechanika są dość wysokie, a sama wymiana na tyle wymagająca, że przeważnie nie jesteśmy w stanie wykonać tego zadania sami. Warto więc inwestować w dobrej jakości części, dzięki którym nasz samochód będzie działał przez długi czas.

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *