Usterki sprzęgła

Technologia motoryzacyjna rozwija się w niebywałym tempie. Silniki stają się coraz bardziej wydajne i charakteryzują się znacznie wyższym momentem obrotowym. W konsekwencji sprzęgła układu napędowego pracują pod ogromnymi obciążeniami, co negatywnie wpływa na ich niezawodność i żywotność. Jakie są najczęstsze awarie sprzęgła?

Sprzęgło wykorzystywane w samochodach to elementy rozłączny cierny, który umożliwia rozłączenie silnika od skrzyni biegów i przeniesienie napędu. Głównym zadaniem podzespołu jest przenoszenie momentu obrotowego z wałka silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów przy pomocy sił tarcia. Ślizganie się sprzęgła to poważny objaw, który świadczy o braku prawidłowego przekazywania mocy na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów.

usterki-sprzeglaObjawy zużycia sprzęgła

Częste objawy ślizgania się sprzęgła będą skutkować sytuacjami, w których silnik będzie łatwo rozpędzał się do wysokich obrotów pomimo braku odczuwalnego przyśpieszenia. O zużytym sprzęgle może świadczyć fakt szarpanej pracy silnika i sytuacji w której użytkownik będzie miał problemy z wrzuceniem biegu.

Zbyt lekkie działanie pedału sprzęgła także nie świadczy o niczym dobrym, zwłaszcza w przypadku, gdy towarzyszą temu różne nietypowe dźwięki – metaliczne odgłosy, chrobotanie. Właściciele samochodów wyposażonych w jednostki napędowe wysokoprężne powinni zachować szczególną uwagę. W przypadku głośnych drgań, przy obrotach rzędu 1500-2000 obrotów, należy niezwłocznie udać się do warsztatu.

Oczywiście wiele zależy od jakości sprzęgła, eksploatacji samochodu, stylu jazdy użytkownika i poprawności montażu – niepoprawnie zamontowane sprzęgło może się przegrzewać, co doprowadzi do zaolejenia lub defektu tarczy nośnej.

Wymiana sprzęgła

Odradza się odwlekania wymiany sprzęgła. Eksploatacja samochodu z wadliwym sprzęgłem może doprowadzić do awarii koła zamachowego, a w dalszej perspektywie do uszkodzenia nawet całej skrzyni biegów. Elementem sprzęgła, który często zużywa się w trakcie eksploatacji, są okładziny cierne. To akurat normalny proces eksploatacyjny i nie ma co się dziwić ani martwić.

W przypadku uszkodzenia lub zużycia sprzęgła, oczywistym rozwiązaniem jest wymiana całego mechanizmu, ewentualnie poszczególnych podzespołów. Istnieje opcja regeneracji takich części, co często jest tylko pozornie opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ koszty regeneracji są bardzo zbliżone do ceny nowych zamienników – aktualne ceny możecie sprawdzić u cenionego dystrybutora sprzęgieł http://www.centrumsprzegla.com/sprzeglo,kompletne/k,100051/.

Nowe, doskonałej jakości części to korzystne rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się bezpieczną i przyjemną jazdą. Zakup zamiennika znanych producentów to jednocześnie gwarancja trwałości i niezawodności.

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *