Jak ocenić sprawność amortyzatorów?

Amortyzator jest częścią samochodową odpowiedzialną za tłumienie drgań kół oraz części zawieszenia. Niestety, często użytkownicy samochodów nie zwracają uwagi na zużycie amortyzatorów, które postępuje stopniowo, przez co kierowca przyzwyczaja się do coraz większych drgań występujących w trakcie jazdy po pojedynczych nierównościach.

Jazda po gładkim asfalcie nie wykazuje żadnych objawów zużycia amortyzatorów, jednak jeżeli podczas wchodzenia w zakręt przejedziemy przez niebezpieczne wyboje, łatwo o wypadek. Dlatego też regularna kontrola stanu amortyzatorów jest obowiązkiem, z którego powinien sobie zdawać sprawę każdy kierowca.

Kontrola stanu amortyzatorów

Zanim zdecydujemy się wymienić amortyzatory, warto sprawdzić, czy aby na pewno to w ich działaniu tkwi źródło problemu. Samodzielna kontrola zużycia amortyzatorów nie jest jednak najłatwiejsza i nie każdy jest w stanie ją poprawnie przeprowadzić. Najłatwiejszy sposób polega na próbie „rozbujania” każdego z narożników samochodu – jeżeli samochód ciężko „rozbujać”, a „falowanie” ustaje natychmiast po przerwaniu bujania danym narożnikiem, to znaczy iż amortyzator jest sprawny. Taki sposób kontroli stanu amortyzatorów jest stosunkowo miarodajny, jednakże wymaga doświadczenia i nie każdy jest w stanie zrobić to tak, aby mieć pewność, iż wyniki diagnozy są trafne. Dlatego też, nie posiadając dużego doświadczenia, warto zlecić badanie stanu amortyzatorów specjalistom pracującym w stacji diagnostycznej lub w warsztacie.

HurtCzesci.pl

Co zrobić, gdy podejrzewamy zużycie amortyzatorów?

Niewątpliwie podejrzenie dotyczące niesprawności amortyzatorów powinno skłaniać do natychmiastowej wizyty w warsztacie. Tam po sprawdzeniu ich stanu, fachowiec prawdopodobnie zleci wymianę. Szczególnie nie należy zwlekać z wizytą w serwisie, gdy amortyzatory zaczną stukać lub gdy zaobserwujemy wyciek oleju z ich wnętrza.

Amortyzatory zazwyczaj posiadają zapas płynu hydraulicznego, dzięki któremu mogą zachować sprawność mimo wystąpienia niewielkiego wycieku, jednak jest to możliwe tylko przez jakiś czas. Po niedługim czasie przez zawory tłumiące przepływ oleju przedostanie się powietrze, co doprowadzi do całkowitej niesprawności amortyzatora.

Podsumowując, przed wymianą wskazana jest wizualna kontrola amortyzatorów, a nawet najmniejszy wyciek oleju nie może być bagatelizowany. Niewątpliwie natychmiast po wykryciu problemu powinniśmy dokonać zakupu nowych amortyzatorów i zlecić ich wymianę. Zwłoka w tej kwestii zwiększa koszty naprawy oraz ryzyko wypadku. Jednym z uznanych sklepów internetowych, w którym znajdziemy szeroki wybór amortyzatorów jest [url=]HurtCzesci.pl[/url]. W asortymencie znajdują się części od rozmaitych producentów, których łączy jeden wspólny czynnik, jakim jest międzynarodowa renoma.

Kategoria: Artykuły
  1. Ten artykuł powinien być obowiązkową lekturą każdego kierowcy! Mimo tego, iż jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do większych drgań, mniejszego komfortu jazdy i innych niedogodności, to jednak musimy być świadomi, iż lekceważenie wszelkich usterek może być naprawdę niebezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *