Jak nie należy zwalczać korozji?

Zdecydowana większość poradników internetowych doradza w jaki sposób zabezpieczać auto przed działaniem korozji lub też się jej pozbyć. W dzisiejszym poradniku postaramy się przedstawić wszystkie metody z jakich nie powinno korzystać się chcąc pozbyć się rdzy.

Zabezpieczenie samochodu przed korozją sprowadza się przede wszystkim do pokrywania elementów metalowych trwałymi warstwami ochronnymi, lakierniczymi, a w niektórych przypadkach smarami lub olejami antykorozyjnymi. Wykonywanie takich zabiegów ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy wcześniej pozbyliśmy się wszystkich ognisk rdzy. Wyjątek stanowią farby antykorozyjne, które można nakładać na zardzewiałe powierzchnie po uprzednim usunięciu tzw. rdzy płatkowej, czyli tej która niezbyt mocno przylega do powierzchni.

rusty-detail-1081012-mDo zabezpieczenia samochodu przed korozją nie należy stosować płynów eksploatacyjnych auta czyli oleju silnikowego oraz oleju przekładniowego. Zdecydowanie odradza się stosowanie w tym celu oleju napędowego. Każda z wymienionych substancji jest szybko wypłukiwana przez wodę, a olej napędowy posiada właściwości penetracyjne. Co to oznacza? Otóż jest on w stanie wnikać we wszystkie, nawet te niewidoczne gołym okiem szczeliny i wypierać z nich środki antykorozyjne. W dalszej kolejności sam olej zostaje wypłukany przez wodę, a stąd już niedaleko do powstania kolejnego ogniska rdzy.

Szczególnie niebezpiecznymi ogniskami rdzy są te, których nie da się zauważyć na pierwszy rzut oka. O ile części nadwozia zawsze można w miarę tanio naprawić albo zdecydować się na zakup używanych części, o tyle znacznie gorzej jest, gdy rdza dopadnie części silnika albo skrzyni biegów. Takie ogniska pojawiają się najczęściej w przypadku starszych aut, nieużywanych przez dłuższy czas.

Powstające ogniska rdzy mają tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się. Niekiedy nawet nie jesteśmy w stanie nadążyć nad kolejnymi, korodującymi miejscami. Z tego względu niezwykle istotne jest, aby zapobiegać, a nie leczyć. Szczegółów dotyczących radzenia sobie z rdzą na przykładzie tłumika końcowego można znaleźć w dziale „Poradniki” na stronie AutoParto.pl: ttp://www.autoparto.pl/poradniki/pokaz,5,zabezpieczenie-tlumika-przed-korozja.html

Kategoria: Artykuły
  1. Wbrew pozorom nie ma nic gorszego jak garażowanie w ciepłym pomieszczeniu zimą jeśli jeździmy dzień w dzień i nie myjemy auta. Cała ta breja z solą rozpuszcza się i wchodzi we wszystkie zakamarki.

  2. Wbrew pozorom nie ma nic gorszego jak garażowanie w ciepłym pomieszczeniu zimą jeśli jeździmy dzień w dzień i nie myjemy auta. Cała ta breja z solą rozpuszcza się i wchodzi we wszystkie zakamarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *