Znaczenie wahacza i jego usterki

Podzespoły samochodowe można podzielić na takie, które umożliwiają jazdę, zwiększają jej komfort lub odpowiadają za bezpieczeństwo. Wydaje się, że wahacze po części spełniają każdą z wymienionych funkcji. Całkowite usunięcie podzespołu uniemożliwiłoby jazdę, a jego niesprawność znacząco ją utrudnia i stwarza zagrożenie. Czym zatem jest wahacz i jaką ma funkcję? Czy często dochodzi do awarii tego elementu?

wahaczeDlaczego wahacz jest niezbędny?

Wahaczem nazywa się stosunkowo niewielką konstrukcję przytwierdzoną z jednej strony do piasty(zwrotnicy) koła, a z drugiej do części nadwozia. Jest to sztywny element o minimalnej ruchomości, umożliwiającej wykonywanie niezbędnego ruchu wokół określonej osi. Wahacz, łączący elementy nadwozia z kołem, umożliwia kierowcy nadawanie kierunku jazdy poprzez przekręcanie kierownicy. Drugim jego zadaniem jest natomiast prostowanie toru jazdy po każdym, manewrze kierowcy.

Kiedy trzeba wymienić wahacz?

Podobnie jak każdy inny podzespół samochodowy, również wahacz ulega po pewnym czasie zużyciu, przez co konieczna jest wymiana. Ponadto, wahacz może również ulec uszkodzeniu wskutek nieszczęśliwego wypadku. Najczęstsze usterki to:

  • poluzowanie
  • wygięcie
  • złamanie
  • korozja

Luz w zawieszeniu

Do poluzowania wahaczy dochodzi zarówno z powodu wypadków, jak i eksploatacji. Kiedy w zawieszeniu powstaje luz, sterowność samochodu staje się mocno ograniczona, a koła tracą zadowalającą przyczepność. Trudne może się okazać wchodzenie nawet w łagodne zakręty, szczególnie przy nieco zwiększonej prędkości.

Odkształcenie podzespołu

Powodem niesprawności wahacza może być także jego odkształcenie, polegające na wgnieceniu, wygięciu lub częściowym złamaniu elementu. W takim przypadku wahacz zwykle całkowicie traci sprawność, nie utrzymując stabilności koła i zawieszenia. Do którejś z powyższych usterek może dojść podczas wypadku, kiedy wahacz zostanie mocno uderzony.

Korozja wahacza

Omawiany element podwozia wykonany jest z metalu, dlatego też rdza stanowi dla niego realne zagrożenie. Trzeba jednak pamiętać, że podzespoły najwyższej jakości tworzy się dziś z materiałów odpornych na rdzę. Zatem wydając nieco więcej na zakup wahacza, być może uda się wydłużyć czas jego pełnej sprawności.

Utrata sterowności – błyskawiczna decyzja

Kiedy wahacz nie działa już całkiem prawidłowo, kierowca powinien zauważyć pewne sygnały. Przede wszystkim pojazd traci sterowność, co jest łatwe do zauważenia na zakrętach. Ponadto, trzeba również liczyć się z utratą toru jazdy na każdej dziurawej nawierzchni. Pierwsze objawy niesprawności wahacza mogą być relatywnie subtelne, jednak należy interweniować natychmiast, gdyż z czasem będzie tylko gorzej.

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *