Kreatywny pomysł na biznes to połowa jego sukcesu. Współcześnie bardzo ciężko jest jednak wymyślić jakiś oryginalny. Ciekawym przedsięwzięciem może być otwarcie własnej firmy wynajmującej samochodu. Na czym polega taka działalność i jakie korzyści ze sobą niesie?

W obecnych czasach wszelkiego rodzaju wyjazdy biznesowe, śluby czy spotkania z klientem to sytuacje, w których bardzo często ludzie potrzebują wynająć auto, które cechuje ekskluzywności i oryginalność. Dlatego też firma oferująca wynajem samochodów może okazać się niezwykle trafnym przedsięwzięciem. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które na pewno przyczynią się do sukcesu firmy.

Pierwszą istotną kwestią to wybór odpowiedniego miejsca. Wypożyczalnia aut powinna znajdować w mieście, w którym jest wzmożony ruch turystyczny. Najlepiej, by było to w pobliżu takich miejsc jak hotele, dworce czy lotniska. Dzięki czemu na pewno zostanie zauważona przez przejezdnych, którzy mogą potrzebować skorzystać z takiej usługi. Co więcej, warto też w okolicy takich miejsc umieścić reklamę swojej wypożyczalni, przez co na pewno trafi ona do potencjalnych klientów.

Drugą kwestią jest wybór samochodów. Najczęstszym popełnianym błędem jest zbyt duża ilość i zbyt duży przekrój typów aut. Na początku działalności będzie to generować jedynie koszty, którym trudno będzie sprostać. Rozpoczynając działalność na pewno należy zainwestować w kilka samochodów adekwatnych na ślub, jakąś imprezę czy spotkanie. Z tych też względów warto postawić na samochody ekskluzywne i nowoczesne, które wzbudzają w społeczeństwie skojarzenie z luksusem. Gdy biznes zacznie generować zyski, można oczywiście dokupić większą ilość aut np. pojazdy dostawcze, które mogą być świetną alternatywą. Kwestią jest tu jedynie popyt. Należy też pamiętać o zabezpieczeniu posiadanych samochodów przed kradzież, oszustami czy zabrudzeniami.

Trzecią kwestią jest określenie warunków zgodnie z którymi auto będzie można wypożyczyć, czyli szczegółowy regulamin wypożyczalni. Niezbędne kwestie to też umowa najmu, sposób korzystania z auta oraz warunki zapłaty za wypożyczenie. Najistotniejsze zasady wynajmu, które należy zawrzeć to:

  • konieczność ukończenia 21. roku życia,
  • konieczność posiadania prawa jazdy,
  • iż auto posiada pełen bak paliwa,
  • iż kwota wypożyczenia ma wliczone opłaty OC i AC.

Należy tu też zauważyć, iż paliwo nie jest wliczone w cenę wynajmu, dlatego wypożyczający oddając auto musi zatankować bak do pełna – oczywiście to też trzeba zaznaczyć. Koniecznym jest też określenie konsekwencji jakie grożą za niewywiązanie się z umowy np. o obciążeniu kosztem potencjalnych napraw, czyszczenia auta czy braku paliwa.

Oczywiście, należy pamiętać, iż wypożyczalnia samochodów nie jest działalnością odpowiednią dla każdego. Głównie z racji tego, iż wymaga ona dość sporego kapitału początkowego. Jeśli jednak ktoś ma na tyle odwagi i determinacji to warto spróbować zdobyć potrzebne środki, gdyż umiejętnie prowadzony biznes może przynosić bardzo atrakcyjne zyski.

Przyłącz się do konwersacji

2 komentarze

  1. Jasne, że dobry pomysł na biznes. Czasami pożyczam w Panek, w sumie pewnie i z tak dużymi wypożyczalniami by się można sympatycznie dogadać i otwierać im mniejsze oddziały. 😉

  2. nie wiem czy to dobry biznes z samochodami sportowymi, ale ja tanio wypożyczam w RENTARS i widzę że całkiem sprawnie im to idzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.