Wymiana płynu hamulcowego

Stan techniczny pojazdu bardzo często jest przyczyną groźnych wypadków drogowych. Nieprawidłowo funkcjonujące, niesprawne hamulce to najgorszy koszmar prowadzącego samochód. Wyobraźmy sobie sytuację w której naciskamy na hamulec, a mimo tego auto nie reaguje. Wypadki drogowe będące przyczyną niesprawnego układu hamulcowego stanowią bardzo duży odsetek i są niezwykle druzgocące w skutkach.

Układ hamulcowy składa się z kilku istotnych elementów, od których stanu zależy jego sprawność i funkcjonalność. Niestety, wielu kierowców zapomina, że sprawne hamulce to nie tylko tarcze i klocki hamulcowe – to również bardzo istotny płyn hamulcowy.

Zastosowanie płynu hamulcowego

wymiana-plynu-hamulcowegoPłyn hamulcowy to płyn hydrauliczny o ściśliwości znacznie mniejszej niż woda. Podstawowa funkcja płynu to przekazanie ciśnienia wytwarzanego przez pompę hamulcową do elementów wykonawczych układu hamulcowego – zaciski i cylinderki hamulcowe. Warto pamiętać, że płyn hamulcowy pracuje bez względu na warunki, przez co narażony jest na liczne zmiany temperatury i ciśnienia. Płyn hamulcowy łatwo chłonie wodę, dlatego określamy go mianem higroskopijnego. W przypadku zbyt dużej zawartości wody w płynie hamulcowym, w czasie hamowania może dojść do jego zagotowania się – temperatura w układzie znacznie wzrasta w momencie hamowania. Zawartość w płynie 1% wody obniża jego temperaturę wrzenia o 50 stopni. Nieodpowiednia temperatura może doprowadzić do tworzenia się tak zwanych korków parowych, które znacznie obniżają ciśnienie w układzie hamulcowym, co może drastycznie wpłynąć na zmniejszenie skuteczności działania hamulców.

Wymiana płynu hamulcowego

Należy odkręcić odpowietrzniki umieszczone przy kołach i spuścić płyn podczas gdy druga osoba będzie pompować płyn pedałem hamulca. W tym momencie także do zbiornika wyrównawczego dolewany jest nowy płyn, aż do chwili, gdy całość zostanie wymieniona.

Do wymiany płynu hamulcowego można zastosować specjalnie dedykowane do tego urządzenia, które nie wymagają udziału dwóch osób i automatyzują tę czynność. Wymiana staje się znacznie prostsza i wygodniejsza. W przypadku samochodów wyposażonych w układ ABS trzeba dodatkowo użyć testera diagnostycznego w celu poruszenia zaworami modulatora ABS, aby płyn w nim zawarty także został wymieniony. Po wymianie płynu należy koniecznie odbyć próbną jazdę, aby upewnić się, że cały układ działa bez zastrzeżeń. Warto zwrócić także uwagę na to, czy nie występują żadne wycieki.

Oczywiście bardzo ważny jest zakup płynu hamulcowego, który pochodzi od renomowanego producenta – właściwości chemiczne płynu są bowiem bardzo istotne. W ofercie sklepu nowe-hamulce.pl znajdziecie doskonałą ofertę płynów hamulcowych pochodzących wyłącznie od cenionych i znanych na cały świat marek, którym warto zaufać http://www.nowe-hamulce.pl/plyn,hamulcowy/k,102208/.

Jak często wymieniać płyn hamulcowy?

Zwykle, każdy producent samochodu podaje indywidualne zalecenie względem wymiany płynu hamulcowego. Należy jednak pamiętać, aby przynajmniej raz do roku sprawdzić zawartość wody w płynie hamulcowym – zawartość wody powyżej 3% to znak, że płyn hamulcowy należy niezwłocznie wymienić. Specjaliści zalecają wymieniać płyn profilaktycznie, co dwa, trzy lata.

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *