Wiosenny przegląd zawieszenia

Początek wiosny to idealny moment by udać się do warsztatu na przegląd samochodu w celu kontroli szkód, które mogły powstać w wyniku zimowej eksploatacji pojazdu. Niskie temperatury i wszechobecna wilgoć oraz sól to ogromne wyzwanie dla każdego samochodu. Zaniedbanie powstałych w wyniku tych trudnych warunków uszkodzeń może prowadzić do znacznie poważniejszych usterek w przyszłości, co płynie niekorzystnie na bezpieczeństwo jazdy i żywotność podzespołów samochodu.

Dokładna kontrola

Problemy dotyczą zazwyczaj zużywających się amortyzatorów lub elementów metalowo-gumowych w zawieszeniu. Często takie objawy są spowodowane niedoważonymi kołami w samochodzie, które w połączeniu z luzami mogą mieć wpływ na nieprawidłowe działanie układu zawieszenia.

wiosenny-przeglad-zawieszenia

Obowiązkową czynnością, którą trzeba koniecznie przeprowadzić, jest oczywiście jazda próbna doświadczonego mechanika, który po prostu wyczuje wszelkie nieścisłości. Podczas jazdy próbnej po unormowanej nawierzchni warto sprawdzić stabilność ruchu pojazdu. Wszelkie nieprawidłowości i problemy z utrzymaniem zadanego toru jazdy mogą być spowodowane niewłaściwym tłumieniem amortyzatora.

Montaż nowych elementów zawieszenia

Montaż nowych elementów zawieszenia to bardzo istotna czynność. Przede wszystkim ważna jest czystość i staranność wykonywanych czynności – zwłaszcza jeśli wymiana ma miejsce w połączeniach stożkowych i gwintowych. Co więcej, montaż powinien odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, czyli dokładnie tak, jak przedstawia to załączana do produktu instrukcja.

Niedopuszczalne jest montowanie elementów przy użyciu siły. Montaż należy przeprowadzać delikatnie, aby nie uszkodzić żadnego z elementów. Obudowa, choć wydaje się być elementem odpornym, także może zostać uszkodzona np. poprzez uderzenie. Bardzo często prawie niewidoczne odkształcenia obudowy, czy dekla, powodują odkształcenie wewnętrznych elementów łożyskujących. Takie działania pozwolą nam to uniknąć uszkodzeń elementów zawieszenia, które w efekcie mogą powodować przedwczesne zużycie podzespołów bądź uszkodzenie tłoczyska i wycieki. Przy takiej pracy warto także skorzystać z klucza dynamometrycznego.

Pozorne oszczędności

Wymiana elementów sprężystych i podzespołów zawieszenia to często nieprzewidziany wydatek. Taka sytuacja wymusza u wielu użytkowników zakup tańszych zamienników nieznanych producentów. Niestety taki zakup nigdy się nie opłaca. Są to tylko pozorne oszczędności, które z czasem skutkują ponowną wymianą dopiero co zakupionych elementów.

Warto zainwestować i kupić części znanych, renomowanych marek. Ofertę wiodących producentów można znaleźć na http://www.autoamortyzatory.pl/oslony,i,odboje,amortyzatorow/k,100372/. Zakup odpowiedniego produktu doskonałej jakości pozwoli cieszyć się użytkownikowi bezpieczną jazdą i zapewni długotrwałą eksploatację pojazdu.

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *