Przeguby samochodowe – co należy o nich wiedzieć?

Przeguby to jedne z najbardziej narażonych na zużycie elementów wyposażenia samochodu. Dodatkowo, naprawa przegubów zazwyczaj jest kosztowna. Co warto wiedzieć o przegubach? W jaki sposób powinniśmy jeździć, by zminimalizować ryzyko uszkodzeń i przedwczesnego zużycia? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat przegubów.

Dwa podstawowe rodzaje przegubów

Jeśli mówimy o przegubach napędowych, to możemy wyróżnić ich 2 główne rodzaje – przegub wewnętrzny i przegub zewnętrzny. Przeguby zewnętrzne znajdziemy przy skrzyni biegów. Wewnętrzne natomiast znajdują się przy kołach. Większość samochodów posiada napęd na przednie koła. Aby taki rodzaj napędu był możliwy, półosie napędowe zakończone są przegubami. Przegub samochodowy pełni nie tylko rolę elementu, który przenosi napęd, ale również umożliwia skręt kół, które napędza. Jeśli zaś chodzi o samochody z napędem na tył, to zadaniem przegubów jest przeniesienie napędu między mostem napędowym, a główną przekładnią.

przegub samochodowy

W jaki sposób dbać o przegub samochodowy?

Przeguby napędowe są elementami, które należą do części eksploatacyjnych. Żywotność każdego przegubu zależy od kilku czynników. Wśród nich znajdują się m.in. styl jazdy kierowcy, stan gumowych osłon przegubów oraz jakość samego elementu. Warto zauważyć, że w samochodach z napędem przednim częściej dochodzi do usterek przegubów. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w tego typu pojazdach przeguby muszą pracować obciążone pod dużym kątem, co powoduje zmniejszenie ich wytrzymałości.

Czy można w jakiś sposób przedłużyć żywotność przegubów? Okazuje się, że owszem. Należy tylko zadbać o to, by unikać pewnych zachowań podczas prowadzenia pojazdu. Wśród czynników mogących osłabić przegub samochodowy znajdują się m.in. gwałtowne ruszanie przy skręconych kołach, zwłaszcza w sytuacji, w której koła buksują w miejscu. Oczywiście, jednorazowe ruszenie z przysłowiowym piskiem opon raczej nie wyrządzi naszym przegubom dużej krzywdy. Jednak regularne ruszanie w ten sposób z pewnością skróci żywotność tych elementów i przyczyni się do szybszego ich zużycia.

Kolejną przyczyną skrócenia żywotności przegubów jest zły stan gumowej osłony, która je chroni. Wystarczy, że zjedziemy z asfaltu i ruszymy np. na przejażdżkę po lesie. Wówczas bardzo łatwo o mechaniczne uszkodzenie osłony. Jednocześnie należy pamiętać, że guma jest materiałem, który parcieje i naturalnym jest, że po pewnym czasie eksploatacji wymaga wymiany.

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *