Pneumatyka w warsztatach – popularność narzędzi podłączanych do sprężarek

Rozmaite narzędzia z układem pneumatycznym są dziś powszechnie wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach, zakładach przemysłowych, a także w amatorskich warsztatach przydomowych.  Skąd bierze się popularność tego typu narzędzi? Czy warto zastępować nimi, do tej pory najpopularniejsze, elektronarzędzia? Jak działają narzędzia pneumatyczne?

Budowa i działanie narzędzi pneumatycznych

Oczywiście budowa i działanie są uzależnione od poszczególnych typów narzędzi oraz ich przeznaczenia. Niemniej jednak można oczywiście znaleźć pewne punkty wspólne. Przede wszystkim narzędzia wykorzystujące pneumatykę wyposażane są w silniki. Najczęściej są to silniki łopatkowe, niemniej pojawiają się również modele turbinowe. Ponadto, niezbędny w każdym narzędziu pneumatycznym jest również zawór powietrzny, gdyż bez niego napędzanie wiertarki, czy klucza nie byłoby możliwe.

narzędzia pneumatyczne

Ponadto, nie ma takiej możliwości, aby dane urządzenie działało bez podłączenia do sprężarki. Tym samym jakość i sprawność działania sprężarki jest tak samo ważna, jak poprawne funkcjonowanie samego narzędzia. Sprężarka ma za zadanie zmniejszyć objętość powietrza, które to jest później wtłaczane do urządzenia. Wytworzona przez sprężone powietrze energia umożliwia osiągnięcie wyjątkowo wysokiej mocy.

Bezawaryjność i bezpieczeństwo – zalety narzędzi pneumatycznych

Z pewnością można wymienić wiele zalet narzędzi pneumatycznych. Do największych z nich należy z pewnością bezawaryjność. Są to dosyć proste w budowie urządzenia, dzięki czemu po prostu nie ma zbyt wielu elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Poza tym, ze względu na specyfikę działania narzędzi pneumatycznych, nie wytwarzają one iskier. Tym samym nie sposób poparzyć się urządzeniem lub też cokolwiek nim zniszczyć. Poza tym iskry często są groźne ze względu na przechowywane w warsztacie materiały. Przykładem może być warsztat, w którym montuje się instalacje gazowe. Nawet drobna iskra w kontakcie z gazem może doprowadzić do tragicznego wypadku.

Czy opłaca się kupować narzędzia pneumatyczne?

Pomijając wszystkie zalety i wady, niezwykle istotne są również ceny narzędzi pneumatycznych. Stawki w dużej mierze zależą od jakości urządzeń oraz renomy ich producentów. Często ceny okazują się zbliżone do tych, jakie dotyczą elektronarzędzi. Niemniej jednak, jeśli poprawnie korzysta się z narzędzi pneumatycznych, ich eksploatacja może się okazać zdecydowanie tańsza. Najważniejsze jest dostosowanie wydajności sprężarki do wydajności urządzeń. Rzecz w tym, iż zbyt mała wydajność powoduje ciągłe włączanie się sprężarki nadrabiającej braki, natomiast zbyt duża wydajność sprawia, iż marnuje się wiele energii. Idealna sprężarka to taka, która nieznacznie przekracza całkowitą wydajność wszystkich podłączonych urządzeń.

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *