Napęd przedni – wady i zalety

Istnieje tylu samo przeciwników, co zwolenników napędu na przednie koła. Ta metoda jednak stosowana jest większości samochodów, a ma zapewnić to bezpieczeństwo podróży i niskie koszty produkcji. Tutaj przyjrzymy się wadom i zaletom przedniego napędu (FWD).

Różnice

zegarNiedoświadczony i nieobeznany kierowca może nie zauważyć różnicy w prowadzeniu samochodu na różnych napędach. Takie jednak są, a odczuje je się na pewno zimą. Podczas ruszania samochody z przednim napędem nieraz boksują w miejscu, gdyż pracują właśnie przednie koła, na które jest przeniesiony ciężar. Tutaj trzeba uważać, gdyż gwałtowne ruszanie samochodem przy skręconych kołach, zwłaszcza kiedy boksują w miejscu może spowodować usterkę przegubów napędowych, a ich naprawa jest bardzo kosztowna. Tutaj warto poczytać więcej o nich, czy innych częściach na wielu stronach temu poświęconych, jak np. moto-centrum.pl. Różnice widać także w pokonywaniu ciasnego łuku drogi. Przy przednim napędzie, gdzie przyczepność skręconego koła jest dużo mniejsza niż w jeździe na wprost, rezerwy przyczepności drastycznie spadają.

Zalety

Istnieje naprawdę sporo zalet tego rozwiązania, które nadal przemawiają za stosowanie tego typu napędu. Na pewno są to: prosta konstrukcja tylnego zawieszenia, minimalna wrażliwość na boczny wiatr, właściwości napędu pomagają w intuicyjnym korygowaniu toru jazdy, wspomniane już niższe koszty produkcji, dzięki kompaktowym wymiarom i poprzecznemu umieszczeniu jednostki napędowej możliwe jest uzyskanie jest uzyskanie przestronniejszego wnętrza, mniejsza masa, brak tylnego mostu pozwala na większy, przestronniejszy bagażnik oraz uzyskana jest krótsza droga momentu napędowego, także dobra zdolność pokonywania wzniesień przy małym obciążeniu. Także plusy są w względach bezpieczeństwa, gdyż zbiornik paliwa może być umieszczony pod tylną osią, dzięki czemu robi się bezpieczna tylna strefa zgniotu.

Są i wady

Gdzie są zalety, tam i muszą być wady. Dzieje się tak również w przypadku napędu FWD. Na pewno jest gorsza kierowalność i stabilność kierunkowa, czyli gorzej prowadzi się taki samochód. Również występuje konieczność przenoszenia przez zawieszenie zespołu napędowego momentu silnika pomnożonego przez całkowite przełożenie układu napędowego, także kiedy wchodzi się w zakręt przy nagłym przyspieszeniu, podsterowny charakter prowadzenia staje się bardzo niebezpieczny, auto mimo że koła są skręcone, to i tak ma tendencję do kontynuowania jazdy wprost. Wada dotyczy także mocniejszych samochodów, tj. tych, których moc przekracza 200 KM, wtedy przy gwałtownym przyspieszeniu kierujący ma wrażenie wyrywania kierownicy z rąk. Wśród wad warto wymienić jeszcze gorszy dostęp do elementów podczas naprawy i niekorzystny rozkład masy na osie.

Kategoria: Artykuły
  1. Posiadałem samochody z napędem na tył jak i na przód i muszę przyznać, że ta druga opcja gwarantuje zdecydowanie pewniejsze prowadzenie, ale to wszystko zależy od upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *