Jak jeździć w zatłoczonym mieście? Z pomocą asystenta samochodowego

_Files_Thumbs_155433Zatłoczone ulice, częste postoje w długich korkach, konieczność ciągłego hamowania i przyspieszania powodują duże zużycie paliwa i nadmierną eksploatację części samochodowych. To najczęstsze problemy, z którymi spotka się kierowca podczas jazdy w mieście w godzinach szczytu.

Aby ułatwiać kierowcom płynną i bezpieczną jazdę samochodem, producenci dostarczają szereg funkcjonalnych i praktycznych systemów sprawdzających się w różnych warunkach drogowych. Wśród tego typu rozwiązań znalazły się również urządzenia dedykowane warunkom miejskim, między innymi takie, jak asystent jazdy w korku, asystent parkowania, asystent toru jazdy oraz asystent rozpoznawania znaków drogowych.

Aby nie przegapić znaków drogowych

Trudne warunki drogowe sprawiają, że kierowca jest skupiony tylko na tym, co dzieje się wokół niego, często zapominając o znakach drogowych, które przecież określają zasady ruchu. Przeoczenie zakazu czy nakazu drogowego może nieść za sobą poważne konsekwencje. Łamanie przepisów drogowych, nawet nieświadome, niesprawiedliwa oraz nie chroni od tragedii.  W takich sytuacjach praktycznym rozwiązaniem jest asystent rozpoznawania znaków drogowych wykrywający wszystkie pionowe znaki zlokalizowane przy drodze i nad jezdnią.

System działa w oparciu o kamerę rozpoznającą znaki umieszczoną przy lusterku na przedniej szybie oraz GPS lub mapę z bazą danych. Jeśli odczytany znak będzie zgodny z tym znajdującym się w bazie danych, wówczas informacja o nim prezentowana jest na wyświetlaczu. Niektóre systemy do identyfikacji znaków wykorzystują obok kamery nawigację satelitarną GPS, a rejestrowany obraz jest porównywany nie tylko do znaków znajdujących się w bazie, ale też do danych naniesionych na mapach satelitarnych.

Asystent rozpoznawania znaków drogowych może też informować kierowcę o łamaniu przez niego zasad ruchu obowiązujących na danym odcinku drogi. Wyświetlacz znajduje się na desce rozdzielczej obok lub na prędkościomierzu co ułatwia kontrolę i wyraźnie przypomina o obowiązującym ograniczeniu prędkości.

Aby móc zaparkować

W mieście bardzo często brakuje miejsc do parkowania, a jeśli już uda się je znaleźć, okazuje się na tyle małe, że kierowca ma wątpliwości, czy zdoła zaparkować. Rozwiązaniem tego problemu jest asystent parkowania, który znajdzie wolne miejsce i za kierowcę zaparkuje samochód. System działa w oparciu o ultradźwiękowe czujniki zamontowane po bokach pojazdu, które analizują otoczenie wokół samochodu i wykrywają wolną przestrzeń nadającą się do parkowania. Zebrane dane są przetwarzane przez komputer, który wykonuje obliczenia potrzebne do ustawienia pojazdu w wybranym miejscu. Wystarczy, że kierowca wciśnie gaz, a następnie hamulec, aby rozpocząć i zakończyć proces parkowania. Manewrowanie wykonywane jest bez udziału kierowcy, w pełni odpowiada za nie komputer.

Aby sprawnie przemieszczać się w tłoku

Jazda w korkach bardziej przypomina stanie w miejscu niż rzeczywiste przemieszczanie się. Ponadto, ciągłe hamowanie i ruszanie z miejsca dla kierowcy jest uciążliwe i wymaga koncentracji, aby utrzymać bezpieczną odległości między stłoczonymi pojazdami. Asystent jazdy w korku pomaga utrzymać stały odstęp między samochodami  i w odpowiednich momentach sam zatrzymuje pojazd. Jest to możliwe dzięki zamontowanym wokół pojazdu czujnikom i kamerom, które na bieżąco monitorują i rejestrują otoczenie. Dodatkowym wsparciem może być system ułatwiający w takich warunkach jazdę ekologiczną i ekonomiczną, który dzięki analizie styli jazdy i udzielanym ekoporadom wspiera kierowcę w prowadzeniu samochodu oraz oszczędności paliwa www.safter.pl.

Systemy a człowiek

Systemy bezpieczeństwa czynnego wspomagają kierowców i poprawiają komfort jazdy lub parkowania, jednak jeszcze długo nie zastąpią człowieka. Kierowca musi posiadać świadomość możliwych sytuacji, refleks  oraz sprawność i wiedzę umożliwiającą jazdę bezpieczną, ekonomiczną i w ekologiczną. Nowoczesne szkolenia Świadomych Kierowców umożliwiają interaktywne zdobywanie wiedzy oraz praktyczne ćwiczenia na innowacyjnym sprzęcie (www.swiadomykierowca.pl) przez co umożliwiają praktyczne doświadczanie praw fizyki i mechanizmów działania systemów elektronicznych.

Systemy poprawiają komfort jazdy ale tylko świadomy kierowca może zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim!

safter

Kategoria: Artykuły
  1. Znajomość zasad ekonomicznej jazdy to obecnie priorytet. Z resztą coraz częściej zwraca się uwagę na tą kwestię na kursach na prawo jazdy. Więc zdecydowania warto korzystać z pomocy różnego rodzaju aplikacji, które taką jazdę ułatwiają.

  2. Parkowanie przy pomocy asystenta trwa dłużej. Ja używam do poszukiwania miejsca gdy wracam po nocce do domu, jestem zmęczony i nie chce mi się kręcić kierownicą. Poza tym korzystam przy wyjeździe z miejsca parkingowego i gdy jestem zastawiony przez inne auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *