Usterki chłodnicy powietrza

Chłodnica powietrza zwana także potocznie – intercooler – stosowana jest w pojazdach z silnikami wyposażonymi w turbosprężarkę. Podstawowym zadaniem jest chłodzenie powietrza sprężonego w układzie zanim zostanie dostarczone do silnika. Sprawna chłodnica powietrza zapewnia prawidłową prace całego układu chłodzenia – bywa i tak, że sprężarka ulega rozszczelnieniu lub uszkodzeniu.

usterki-chlodnicy-powietrzaProcesy zachodzące w wyniki działania turbosprężarki powodują powstawanie wysokich temperatur – napędzana gorącymi spalinami turbina mocno się nagrzewa, co dodatkowo wpływa na przyrost temperatury powietrza. W celu wyeliminowania tego zjawiska stosuje się właśnie chłodnice powietrza.

Potoczna nazwa Intercooler nie jest przypadkowa. Chodzi tu o lokalizację chłodnicy powietrza, która w większości modeli samochodów znajduje się za sprężarką i przed silnikiem tłokowym. Z zewnątrz chłodnica powietrza przypomina chłodnicę wypełnioną płynem, z tą różnicą, że przez jej wnętrze zamiast wody przepływa, co wynika z nazwy, powietrze.

Uszkodzenia i rozszczelnienia

Praca chłodnicy powietrza wpływa pozytywnie nie tylko na moc samochodu, lecz również na właściwą i bezpieczną pracę silnika. Wszelkie objawy jej awarii i uszkodzenia należy traktować z należytą uwagą i troską, w celu zdiagnozowania i jak najszybszego usunięcia usterki. W przypadku montażu nowej chłodnicy powietrza warto zastanowić się nad zakupem części pochodzących od renomowanego producenta, które znajdują się w ofercie zaufanego dystrybutora:  http://www.autochlodnice.com/chlodnica,doladowania,intercooler/k,100393/.

Pierwszym niepokojącym objawem awarii chłodnicy powietrza jest dym wydostający się spod maski samochodu. Uszkodzony Intercooler wpływa na spadek mocy silnika na poziomie nawet 20 procent. Oczywiście wzrasta wówczas spalanie – obciążony silnik potrzebuje bowiem dodatkowej energii.

Silnik, w takiej sytuacji, może także uszkodzić chłodnicę wody, gdyż dochodzi wówczas do częstej wymiany cieplnej pomiędzy chłodnicą wody a silnikiem. Oprócz tego rozszczelniona chłodnica powietrza będzie zasysać z jezdni wszelkie zanieczyszczenia, które mogą uszkodzić łopatki wirnika turbiny. Powodem uszkodzenia chłodnicy powietrza mogą być stłuczki, uderzenia kamieniami oraz uszkodzenie turbosprężarki.

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *