Przepływomierz powietrza – zasady działania

Przepływomierz masowy powietrza odpowiedzialny jest za dostarczanie do komputera silnika samochodowego informacji o ilości tlenu znajdującej się w cylindrze w celu stworzenia optymalnej mieszanki paliwowo-powietrznej.

przepływomierz powietrzaW celu uzyskania doskonałych warunków spalania paliwa należy kontrolować proporcje mieszanki paliwowo-powietrznej. Zawartość tlenu może zmieniać się w zależności od temperatury oraz ciśnienia gazu, przez co należy prowadzić systematyczne pomiary, które umożliwią dobranie idealnych proporcji. Jest to główne zadanie przepływomierza powietrza – części, o której istnieniu ma pojęcie niewielu kierowców samochodowych.

Obecnie w motoryzacji stosowane są dwa, główne rodzaje przepływomierzy. Najczęściej wykorzystywane są przepływomierze mechaniczne. Ich główny element stanowi ruchoma klapka, przez którą powietrze przedostaje się do silnika. Stopień wychylenia klapki ściśle mierzony jest przez specjalny czujnik i uzależniony jest od ilości powietrza, która dostała się do komory spalania jednostki napędowej. Niewątpliwą wadą przepływomierzy mechanicznych jest niestety spore ograniczenie strumienia powietrza wpadającego do silnika oraz stosunkowo szybkie zużywanie się czujnika odpowiedzialnego za mierzenie wychylenia klapki.

Drugim rodzajem jest przepływomierz, którego elementem pomiarowym jest przetwornik MAF. Działa on na podobnej zasadzie co przepływomierz mechaniczny, jednak opór elektryczny stawiany przez przetwornik MAF rośnie wraz ze wzrostem jego temperatury. Tym samym powietrze schładzając drut powoduje zmniejszenie jego oporu, co umożliwia zwiększenie napięcia. To samo napięcie może być przeliczone na masę przepływającego powietrza. Wadą tego przepływomierza jest niewielka odporność na wstrząsy. W porównaniu z tradycyjnym przepływomierzem masowym nie ogranicza on strumienia przepływającego powietrza. Jest on również mniej awaryjny niż jego mniej zaawansowany technicznie odpowiednik. Ponadto nie wymaga pomiaru temperatury powietrza oraz jego ciśnienia.

Podsumowując – przepływomierze to niezwykle ważne części samochodowe. Jego uszkodzenie z pewnością ma negatywny wpływ na stan poszczególnych części silnika. Ważne zatem, aby w miarę regularnie dbać przede wszystkim o jak najwyższą jakość filtru powietrza. Pomimo pozornie łatwej konstrukcji przepływomierze nie są tanimi częściami samochodowymi. Co prawda w ofercie powinien je posiadać każdy sklep z częściami samochodowymi i z ich dostępnością raczej nie powinno być problemu, ale zakup przepływomierza to koszt od kilkuset do nawet przeszło tysiąca złotych. Dodając do tego koszty montażu w ASO zbiera się nam ładna suma, więc lepiej dbać o jak najlepszą kondycję przepływomierzy.

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *