Problemy z układem chłodzącym? Sprawdź jak im zaradzić

Ważnym punktem silnika jest układ chłodzenia odpowiedzialny za zapewnienie silnikowi optymalnej temperatury pracy bez względu na obciążenie jednostki napędowej oraz odprowadzanie nadmiaru ciepła generowanego podczas procesów spalania. Układ chłodzenia składa się przede wszystkim z chłodnicy, termostatu oraz pompy odpowiedzialnej za transportowanie cieczy do najdrobniejszych szczelin układu w celu odebrania nadmiaru ciepła. Brak działania poszczególnych elementów układu chłodzenia może prowadzić do poważnych korozji silnika.

Ubytki

awaria-chlodnicy

Fot.: http://outlander24.pl/motoryzacja/awaria-chlodnicy-jak-postepowac/

Każdy samochód wyposażony jest w zbiorniczek wyrównawczy z podziałką, na której możemy kontrolować poziom płynu chłodniczego. Czasem zbiorniczek jest wyraźnie oddzielonym elementem, czasem to po prostu fragment chłodnicy. Na skali znajdziemy poziom minimum i maksimum. Płyn zawsze powinien utrzymywać się pomiędzy tymi stanami. Z biegiem czasu niewielka część płynu odparowuje, choć układ z założenia jest szczelny. Gorzej, jeśli płyn znika w szybszym tempie – w ilościach zauważalnych każdego dnia. Jeśli znajdziemy miejsce wycieku, wystarczy usunąć nieszczelność, uzupełnić płyn i odpowietrzyć układ. Jeśli nieszczelności nie ma, może to oznaczać znacznie poważniejsze kłopoty – np. usterkę uszczelki pod głowica lub pęknięcie kanałów cieczy w głowicy. Ubytków cieczy nie możemy zatem lekceważyć.

Jak sprawdzać płyn chłodniczy?

Kontrolę podstawowych właściwości płynu chłodniczego najlepiej dokonać w profesjonalnym warsztacie samochodowym – badanie jest bardzo krótkie i wiele serwisów wykonuje je bezpłatnie. Częstotliwość wymiany płynu do chłodnic zależy od rodzaju zastosowanego płynu oraz zaleceń producenta samochodu. Najczęściej spotykane płyny chłodnicze zachowują swoje właściwości przez okres od roku do trzech lat. Koszt wymiany płynu chłodniczego w aucie popularnej marki kształtuje się w granicach 200-250 zł.

Uszczelka pod głowicą

Jeśli układ chłodzenia jest sprawny, a mimo to płyn ma tendencje do przegrzewania, może to zwiastować problemy z uszczelką pod głowicą. Dodatkowym symptomem są twardniejące węże układu chłodzenia. Niestety, wymiana uszczelki pod głowicą oznacza spore wydatki i przynajmniej jeden dzień w serwisie. Koszt takiej operacji w przeciętnym aucie wynosi od 400 do 600 zł. Interesuje Cię układ chłodzenia?

Sprawdź bloga www.nowechlodnice.pl

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *