Nowoczesne technologie oświetlenia samochodu – gadżet czy bezpieczeństwo?

Technologia, która nas otacza ciągle się rozwija i stawia coraz wyżej poprzeczkę dla wszystkich inżynierów i konstruktorów. Pewnie już niedługo będziemy jeździli samochodami bez kierownicy i kierowcy. Aktualnie kierowca wspierany jest przez szereg systemów bezpieczeństwa oraz komfortu. Od aktywnego tempomatu i możliwości wykrywania pieszych, przez asystentów pasa po wydajne oświetlenie pojazdu. Czy to ostatnie faktycznie ma realny wpływ na nasze bezpieczeństwo, czy jest tylko drogim gadżetem?

Ewolucja oświetlenia samochodowego

Wszystko zaczęło się od najzwyklejszej świeczki, która nie dawała zbyt dużo światła. Później pojawiały się lampy naftowe, pierwsze żarówki, halogeny. Ostatnie lata to szybki rozwój nowoczesnych technologii takich jak żarnik typu xenon oraz LED. Każde z kolejnych rozwiązań jest coraz bardziej innowacyjne i daje więcej możliwości.

Reflektory samochodowe

Prawidłowe oświetlenie samochodu zwiększa bezpieczeństwo

Nowoczesne technologie, które są obecnie wykorzystywane w motoryzacji pozwalają na tworzenie takich rozwiązań jak światła skrętne, doświetlanie zakrętów, automatyczne światła drogowe, lub najnowszy hit czyli inteligentne lampy LED, które działając w sposób dynamiczny nie doprowadzają do oślepiania innych uczestników ruchu. Każde z tych rozwiązań ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Światła o odpowiedniej barwie pozwalają na lepszy kontrast i dalsze widzenie w nocy, a możliwość śledzenia innych pojazdów redukuje przypadki oślepienia.

Powyższe przykłady pokazują nam, że wiele z nowoczesnych, wykorzystywanych dzisiaj technologii to nie tylko wymysł osób, które lubią gadżety. Rozwiązania te mają bowiem realny wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. Nie każdego z nas stać na nowy samochód z pakietem świateł LED, matrycowych lamp LED lub nawet xenonów, jednak mimo to zawsze starajmy się zadbać o prawidłowe działanie tych elementów, które już zostały zainstalowane w naszym pojeździe.

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *