Mniejsze zużycie paliwa zimą? Tak, to jest możliwe

19294095Zimą na zużycie paliwa wpływa wiele czynników, powodujących znacznie większe spalanie aniżeli latem. Dlatego częste jest pytanie, czy jazda zimą może być bardziej ekonomiczna? Okazuje się, że jest to możliwe, pod warunkiem stosowania zasad eko-jazdy.

Przyczyny większego zużycia paliwa

Aby ograniczyć zużycie paliwa zimą, należy wiedzieć, co powoduje jego nadmierne spalanie. Istotne znaczenie mają przede wszystkim warunki atmosferyczne, w tym niskie temperatury niekorzystnie wpływające na:

  • silnik i ogólny stan pojazdu,
  • sytuację na drodze i stan nawierzchni.

W niskich temperaturach potrzeba znacznie więcej energii na ogrzanie przedniej części układu wydechowego i jednostki napędowej. W chłodne dni silnik dłużej nagrzewa się do optymalnej temperatury pracy, ale też wykazuje większe straty ciepła, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Źródłem energii potrzebnej w większej ilości jest paliwo, którego zimą niestety zużywa się więcej.

Przyczyną nadmiernego spalania są również warunki trakcyjne, wynikające z niekorzystnego stanu nawierzchni, często oblodzonej i pokrytej warstwą śniegu, który szybko zmienia się w tzw. błoto pośniegowe. Powoduje to znaczne utrudnienia w jeździe, ponieważ ze względu na ślizgające się koła, wydłuża się czas potrzebny na przejechanie danego odcinka drogi. Jednocześnie wzrastają opory toczenia, co zmusza do jazdy na niskich biegach przy wyższych prędkościach obrotowych silnika. To niestety przekłada się na większe zużycie paliwa.

Jednak zużycie paliwa to nie tylko warunki atmosferyczne, to również styl jazdy kierowcy, często nieodpowiedni do sytuacji panującej na drodze.

Sposoby na ograniczenie zużycia paliwa

Chcąc skutecznie zmniejszyć zużycie paliwa, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach eko-jazdy, które sprawdzają się o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych oraz drogowych. Wśród sprawdzonych sposobów praktykowanych przez doświadczonych kierowców i zalecanych w szkołach nauki jazdy są:

  • płynna jazda z ograniczoną prędkością oraz obserwacja i przewidywanie sytuacji na drodze –zapobiega to gwałtownemu hamowaniu, przyspieszeniu i wszelkim nieprzewidzianych zdarzeniom, jazda staje się więc bezpieczniejsza oraz bardziej ekonomiczna. Ponadto, w ograniczeniu zużycia paliwa może pomóc jazda na niskich obrotach, przy wyższym biegu;
  • ogumienie – o tym, że obowiązkiem jest zmiana ogumienia na zimowe, gdy tylko temperatura spada poniżej 7°C powszechnie wiadomo. Opony zimowe zapewniają odpowiednią przyczepność i krótszą drogę hamowania, a także lepszą trakcję, dzięki czemu spalanie jest mniejsze. Aby jednak opony spełniały swoją rolę, należy pamiętać też o prawidłowym ciśnieniu powietrza. Zbyt niskie powoduje większe opory tarcia, a co za tym idzie większe spalanie, ponadto przyczepność ulega ograniczeniu i droga hamowania niebezpiecznie się wydłuża.
  • hamowanie – zalecane jest tak zwane hamowanie silnikiem polegające na redukcji biegów, dzięki czemu możliwe jest stopniowe wytracanie prędkości.

Techniki pozwalające na ograniczenie spalania, a wynikające z eko-jazdy, ważne są nie tylko ze względu na aspekt ekonomiczny, ale też ze względów bezpieczeństwa. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji wzrasta przecież, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne i drogowe.

Źródło informacji: http://www.safter.pl/

safter

Kategoria: Artykuły
  1. Ja zamontowałem sobie aktywator MULTIMAG, który ma za zadanie m.in. zmniejszać zużycie paliwa. Sporo jeżdżę, więc zużycie paliwa to dla mnie istotna kwestia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *