Kiedy filtr oleju jest powodem awarii silnika?

Filtr oleju coraz częściej bywa powodem korozji w naszym samochodzie. Może się to zdarzyć nawet przy niewłaściwie zamontowanym filtrze oleju w trakcie gwarancyjnego przeglądu. Marka i model pojazdu nie ma znaczenia, podobnie jak producent filtra. Mogło to zdarzyć się każdemu, ponieważ błąd został najprawdopodobniej popełniony przez serwisanta, który przy doborze zastosowanego produktu kierował się tylko jego marką i cechami zewnętrznymi. Zapominając o wymiarach i rodzajach gwintu, a także nie zwracając uwagi na oznaczenie katalogowe uzyskamy w efekcie uległy zatarciu łożyska turbosprężarki, czyli elementy pracujące w wysokich temperaturach i z dużymi prędkościami obrotowymi, więc z tego powodu najbardziej wrażliwe na niedostateczne smarowanie.

Skutki błędnego doboru filtrów

filtr-olejuKompletny puszkowy filtr oleju składa się z obudowy i wkładu filtracyjnego, a dodatkowo może być wyposażony w zawory: zwrotny i przelewowy. Zawór zwrotny sprawia, że zgromadzony w filtrze i układzie smarowania olej po wyłączeniu silnika nie spływa do miski olejowej, a po ponownym uruchomieniu silnika natychmiast dociera do miejsc wymagających smarowania. Obecność lub brak tego elementu ma więc bardzo istotne znaczenie dla smarowania podzespołów odległych od pompy oleju. Należą do nich szczególnie turbosprężarki. Profesjonalni kierowcy ciężkich pojazdów użytkowych po uruchomieniu zimnego silnika rozgrzewają go dość długo na biegu jałowym nim zwiększą obroty do zakresu, w którym zaczyna pracować turbosprężarka. W większości współczesnych samochodów osobowych i lekkich dostawczych kierowcy nie mają możliwości bieżącej kontroli temperatury i ciśnienia oleju, intensywną jazdę zaczynają natychmiast po uruchomieniu silnika. W tej sytuacji filtr bez zaworu sprawia, że łożyska turbosprężarki mogą przez pewien okres pracować na sucho.

Wybór oleju

Istotny jest również wybór samego oleju. Przy jego wyborze należy kierować się przebiegiem samochodu. Uważa się, że oleje syntetyczne można stosować tylko w nowych autach o przebiegach do 100 000 – 150 000 km, półsyntetyczne miedzy 150-250 000 km, a mineralne w autach które przekroczyły dystans 250 000 km. O zmianie oleju można zacząć myśleć dopiero wtedy, gdy auto zaczyna zużywać olej. Zanim jednak podejmie się decyzję o zmianie rodzaju oleju, warto oddać auto do mechanika, który określi przyczynę przecieków oleju bądź jego braków.

Przydatne porady można znaleźć również na blogu Filterki24.pl

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *