Ekonomia jazdy, a sprzęgło

Istnieje masa rodzajów sprzęgieł. Każde z nich charakteryzuje się czym innym, ma inne właściwości. Niektóre zużywają się szybciej, drugie wolniej, niektóre mają więcej wad, inne więcej zalet. Kupujący szukają takich, które oczywiście najbardziej im odpowiadają.

Jakie dobre rozwiązanie?

sprzęgłoIstnieje pewna propozycja sprzęgła, która opatentowana została już dawno temu, chociaż wciąż jest mało popularna. Chodzi tutaj o sprzęgło podwójne. Na czym to ma polegać? Producenci tego rodzaju sprzęgła widzą w nim jedno zagadnienie: ekonomia jazdy.

Sprzęgło to składa się z dwóch koncentrycznie osadzonych sprzęgieł, jedno w drugim, które każde obsługuje swój własny wałek sprzęgowy. Do jednego z wałka przypisane są biegi nieparzyste, a do drugiego parzyste. Co to oznacza? Dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminowano szarpnięcia samochodu przy nieumiejętnej zmianie biegów, kiedy gwałtownie się przyspiesza.

Zasada działania tego typu sprzęgła jest dosyć prosta. Każde sprzęgło, które wchodzi w jego skład działa identycznie jak proste, najzwyklejsze sprzęgło jednotarczowe. Można powiedzieć, że zachowuje się ono inteligentnie. Kiedy kierowca naciska w pedał sprzęgła przez króciutką chwilę układ sterujący sprzęgłami wyczekuje, jaka będzie decyzja kierowcy. Tą decyzję rozpoznaje na podstawie zachowań- czy samochód przyspieszał, z jaką dynamiką to robił. Później następuje proces wysprzęglania, za co odpowiada sprzęgło pracujący przy danym biegu, natomiast to drugie, które odpowiada za ten następny bieg zamyka się. Więc, gdy bieg niższy zostanie wyłączony , skrzynia biegów ma włączony bieg wyższy, który już zaczął pracować. Wszystko to dzieje się w ułamkach sekund. Samochód przez to nie zareaguje typowym w takich sytuacjach szarpnięciem.

Jak wpływa to na ekonomię jazdy? Właśnie przez ten krótki czas zmiany przełożeń. Najbardziej doświadczony kierowca potrzebuje troszkę więcej czasu na zmianę biegów, natomiast w tym przypadku trwa to zaledwie pół sekundy i skrzynia biegów nawet na moment nie jest połączona z odłączeniem napędu od kół. Dzięki temu można naprawdę sporo zaoszczędzić na paliwie, którego ceny są tak wysokie.

Ten artykuł został przygotowany przez serwis KolaDwumasowe.pl, na którym można przeczytać wiele o kołach dwumasowych, czy sprzęgłach.

Kategoria: Artykuły
  1. Teraz jest to nawet jeden z wymogów, żeby zdać prawo jazdy. Co do wpływu na nasz samochód to z pewnością spuszczanie nogi z gazu będzie miało pozytywny wpływ na eksploatacje naszego pojazdu.

  2. Ja mam problemy z ekonomiczną jazdą więc takie sprzęgło przydałoby się w moim aucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *