Dlaczego zawór EGR ulega zniszczeniu?

Zniszczenie zaworu EGR to przykra chwila dla kierowcy niejednego samochodu wyposażonego w silnik diesla. Dlaczego w ogóle zawór recyrkulacji spalin ulega zniszczeniu i czemu jego wymiana jest tak droga?

zawór egrZawór recyrkulacji spalin to rodzaj elektrozaworu. Znajduje się on w układzie wydechowym, a jego głównym zadaniem jest kierowanie określonej ilości spalin z powrotem do układu dolotowego. Taki proces nazywany jest recyrkulacją i umożliwia ponowne wprowadzenie do komory spalania najbardziej szkodliwych związków chemicznych i ich „dopalenie” co ma pozytywny wpływ dla środowiska.

Zawór EGR został skonstruowany w taki sposób, aby nie szkodził ani nie ograniczał mocy silnika. I faktycznie dzieje się tak wówczas, gdy jest on sprawny. Niestety często zdarza się, że zawór EGR zaczyna się zacinać, aż w końcu całkowicie przestaje działać. Może się tak stać niezależnie od tego, czy znajduje się on aktualnie w pozycji otwartej, czy zamkniętej. O tym, w jakiej pozycji przestał działać wiele powiedzą nam objawy. Wówczas, gdy zawór recyrkulacji spalin zepsuł się w pozycji zamkniętej powinniśmy zostać o tym poinformowani za pośrednictwem pomarańczowej lampki ostrzegawczej, która powinna się zapalić. Jeżeli zawór odmówił posłuszeństwa w pozycji otwartej to powinniśmy zauważyć wyraźną różnicę w poziomie pracy silnika. Może to objawiać się również czarnym dymem dochodzącym z końcówki rury wydechowej.

Uszkodzenie zaworu recyrkulacji spalin to usterka stosunkowo łatwa do naprawy. Zawór zacina się wówczas, gdy na jego ściankach zbierają się zbyt duże ilości sadzy. W przypadku wysokoprężnych jednostek napędowych cały mechanizm może odmówić posłuszeństwa już po około 50 tys. km. Spory wpływ na prawidłową pracę zaworu EGR ma sposób eksploatacji samochodu. Auto, które częściej wykorzystywane jest na trasie w mniejszym stopniu będzie narażone na zacinanie zaworu.

Wystarczy odwiedzić pierwszy lepszy sklep z częściami samochodowymi aby przekonać się, że zawory EGR nie należą do grona tanich podzespołów. Tradycyjnie – wszystko zależy od konkretnego modelu i marki samochodu, ale najczęściej należy liczyć się z wydatkiem z rzędu kilkuset złotych. Sama wymiana nie należy do najtrudniejszych i przeważnie można ją wykonać „na własną rękę”.

Więcej ciekawych artykułów znajdziecie na: http://www.noweczesci.pl

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *