Czujnik deszczu i czujnik zmierzchowy – nowa technologia samochodowa

shutterstock_54204262Mgła, zachmurzenie, szybko zapadający zmrok i opady deszczu to zjawiska atmosferyczne powodujące znaczne ograniczenie widzialności, a tym samym utrudniające prowadzenie pojazdu. Prowadzenie pojazdu w takich warunkach wymaga od kierowcy wzmożonej koncentracji, ciągłego włączania wycieraczek i oświetlenia. Jednak coraz częściej samochody wyposażone są w systemy wspinające kierowcę w prowadzeniu pojazdu.

Systemy wspomagające oparte o nowoczesne technologie do niedawna stanowiły ekskluzywny dodatek do wysokiej klasy samochodów lub element, który kierowca mógł we własnym zakresie zakupić i zamontować w samochodzie. Obecnie są już niemal standardowym wyposażeniem nowych pojazdów, montowanym fabrycznie. Wśród nich są takie rozwiązania, jak czujnik deszczu i czujnik zmierzchowy.

Czujnik deszczu

Widzialność w czasie deszczu poprawiają wycieraczki, które usuwają nadmiar wody zalegającej na przedniej szybie. Jednak o ich włączeniu i wyłączeniu, a także częstotliwości pracy decyduje kierowca na podstawie gęstości opadu. Jednak za uruchomienie wycieraczek nie musi odpowiadać kierowca, ponieważ funkcję tą pełni właśnie czujnik deszczu. Automatycznie uruchamiana on wycieraczki w momencie, jak tylko na szybie pojawią się krople deszczu, dostosowując ich pracę do natężenia opadu. Reaguje również na wodę pryskającą spod kół samochodów jadących naprzeciwko.

Urządzenie montowane jest na przedniej szybkie przy lusterku wstecznym. Sensory znajdujące się w polu pracy wycieraczek reagują w zaledwie kilka milisekund od wykrycia kropli wody na powierzchni szyby, analizując natężenie opadu. Za włączenie i regulację pracy wycieraczek odpowiada mikroprocesor.

Czujnik deszczu może być fabrycznym wyposażeniem pojazdu, ale istnieje też możliwość jego montażu, który jest stosunkowo prosty.

Czujnik zmierzchowy

Kierowca samochodu z zamontowanymi światłami dziennymi musi pamiętać, aby wraz z zapadającym zmrokiem włączyć światła mijania. Samochodowy czujnik zmierzchu rejestruje natężenie światła otaczającego pojazd i na tej podstawie automatycznie włącza i wyłącza światła dzienne lub mijania.

Zmiana świateł nie następuje jednak wyłącznie przy zapadającym zmroku. Czujnik reaguje również podczas zachmurzenia i opadów, kiedy nasilenie światła jest mniejsze, a także z chwilą wjazdu pojazdu do tunelu. Są to sytuacje, w których widzialność ulega znacznemu ograniczeniu, w związku z czym, czujnik reaguje przełączeniem świateł dziennych na mijania, które ponownie zmienia z chwilą pojawienia się mocniejszego światła.

Samochodowy czujnik zmierzchu montowany jest w okolicy lusterka wstecznego przy przedniej szybie samochodu. Oprócz włączania i wyłączania świateł dziennych może pełnić również dodatkowe funkcje, jak uruchamianie podświetlenia deski rozdzielczej.

Bezpieczeństwo jazdy

Systemy wspomagające kierowcę poprawiają komfort jazdy w trudnych warunkach, uruchamiając funkcje pojazdu, o których musi pamiętać kierowca. Dzięki temu kierowca może bardziej skoncentrować się na tym, co dzieje się na drodze, a to przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Systemy wspomagające kierowcę podczas jazdy są coraz częstszym wyposażeniem samochodów, a ich zaletą jest również to, że ułatwiają ekonomiczne użytkowanie pojazdu http://www.safter.pl/

safter

Kategoria: Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *